
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.3 % |
| Length | 2.92 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Temperature Coefficient | 150 ppm/°C |
| Height | 1.22 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 10 mA |
| Output Current | 20 mA |
| Output Voltage | 1.235 V |
| Max Output Current | 20 mA |
| Max Input Voltage | 1.235 V |
| Reference Type | Fixed, Shunt |
| Nominal Supply Current | 10 µA |
| Max Output Voltage | 1.235 V |
| Reference Voltage | 1.235 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Shunt Current | 20 mA |
| Initial Accuracy | 2 % |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Output Type | Fixed |
| Cathode Current | 10 µA |
Stock: 3130
Distributors
pcbx
Unit Price$0.96350
Ext.Price$0.96350
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.96350 | $0.96350 |
| 10 | $0.71301 | $7.13010 |
| 25 | $0.65060 | $16.26500 |
| 50 | $0.61455 | $30.72750 |
| 100 | $0.58050 | $58.05000 |
| 300 | $0.54705 | $164.11500 |
| 500 | $0.51553 | $257.76500 |
| 1000 | $0.50184 | $501.84000 |
| 3000 | $0.48709 | $1461.27000 |
| 5000 | $0.47277 | $2363.85000 |
